To może być mononukleoza

Czy Twoje dziecko uskarża się na brak apetytu i ciągłe bóle głowy, a dodatkowo jest stale znużone i osłabione? Nie lekceważ tego, gdyż te banalne z pozoru objawy mogą świadczyć o zachorowaniu na mononukleozę. Po paru dniach trwania takiego stanu może wystąpić wysoka gorączka, a także powiększenie węzłów chłonnych, co może wskazywać na anginę, która często występuje w pierwszej fazie rozwoju mononukleozy.

Innymi schorzeniami towarzyszącymi tej chorobie może być zapalenie płuc, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W czasie choroby i rekonwalescencji dzieci uskarżają się na brak apetytu. Dodatkowo, poprzez bardzo duże wycieńczenie organizmu ma miejsce znacząca utrata wagi, dlatego też ważne jest, by dbać o prawidłową, bogatą w kalorie i witaminy dietę po zakończeniu leczenia. Ta częsta choroba wieku rozwojowego przenosi się drogą kropelkową oraz przez ślinę.

Niestety, nie istnieje szczepionka przeciwko mononukleozie, a jej leczenie przebiegać może wyłącznie objawowo. Jeśli jest ona wykryta we wczesnej fazie rozwoju (jest to możliwe poprzez wykonanie badania krwi), ryzyko wystąpienia groźnych powikłań (takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy trzustki) jest minimalne. Tak jak w przypadku innych chorób wieku rozwojowego, mononukleoza u dzieci przebiega łagodniej niż u dorosłych, gdyż młody organizm lepiej radzi sobie ze zwalczaniem wirusów.

fantastycznym lekiem jest Infanrix będąc w czołówce polskich leków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *