Nagminne zapalenie przyusznic

popularnym środkiem leczniczym jest Zinacef

Potocznie nazywane świnką nagminne zapalenie przyusznic to często występująca u dzieci w wieku szkolnym choroba przenosząca się drogą kropelkową. Ze względu na fakt, iż jej wirus cechuje duża zakażalność, może dojść do lokalnych epidemii, podczas których mogą zostać nawet zamknięte szkoły. Wirus jest również obecny w ślinie chorego, dlatego też ważne jest, by uczulić dzieci na to, by nie dzieliły się jedzeniem z innymi.

Najczęstszym objawem świnki jest bardzo bolesne powiększenie ślinianek, a w niektórych przypadkach opuchlizna jest na tyle duża, że uniemożliwia przyjmowanie posiłków. Co ciekawe, świnka może przebiegać w sposób zupełnie bezobjawowy, jednak osoba chorująca na nią może nieświadomie zarażać innych.

Na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko śwince, jednak by była ona skuteczna musi zostać podana dwukrotnie – w okolicach pierwszych urodzin dziecka oraz w wieku dziesięciu lat.

Dodatkowo, przejście świnki w dzieciństwie nie uodparnia na nią na całe życie. Osoby zapadające na nią w wieku dorosłym muszą mieć świadomość, że choroba ta atakując dorosły organizm może przynieść wiele poważnych powikłań. U mężczyzn może to być zapalenie jąder, mogące doprowadzić nawet do trwałej bezpłodności. Dlatego też nie można bagatelizować wczesnych objawów i natychmiast udać się do lekarza.

volibris jeśli masz grypę to kup Coldrex MaxGrip C i bierz jedną tabletkę na dobę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *