Jak starzeje się organizm?

Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony, chociaż może przebiegać ze zróżnicowaną szybkością. Jest to uzależnione m.in. od predyspozycji osobniczej, a także od stylu życia. Zmiany obejmują całe ciało – począwszy od skóry po niemal wszystkie układy.

Wraz z wiekiem kości stają się cieńsze i bardziej kruche. Wówczas istnieje ryzyko rozwoju osteoporozy. Choroba ta sprawia, że z pozoru niegroźny upadek może zakończyć się poważnym złamaniem kości. Osteoporozie można jednak skutecznie zapobiegać. Jednym ze sposobów jest włączenie do jadłospisu dużych ilości wapnia. Osteoporoza może rozwinąć się także na skutek spadku poziomu hormonów żeńskich. Taki proces jest naturalny dla menopauzy. Warto wówczas rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Proces starzenia dotyczy również serca. Można wtedy zaobserwować wolniejszą pracę serca oraz pogrubienie jego ścian. Zapobieganie chorobom serca polega na systematycznej aktywności fizycznej oraz prawidłowej diecie. Należy całkowicie zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie soli.

Osoby starsze często mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Jest to m.in. spowodowane obumieraniem komórek nerwowych i mózgowych. Przeciwdziałanie temu procesowi polega na np. rozwiązywaniu krzyżówek, czytaniu. Pomocna może okazać się także dieta, która obfituje w kwasy omega-3.

Zawiesina zawiesina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *