Groźna choroba wieku dziecięcego

Jedną z najniebezpieczniejszych chorób, której obawiają się rodzice jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może ona zostać wywołana przez wirusy lub bakterie przenoszące się drogą kropelkową. Przebieg choroby jest bardzo ciężki, może doprowadzić nawet do zapadnięcia w śpiączkę, a w najdrastyczniejszych przypadkach – do śmierci chorego.

O czym warto pamiętać to to, że zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą bardzo szybko rozwijającą się w organizmie, przez co w ciągu jednej doby od wystąpienia pierwszych objawów stan chorego może przemienić się w ciężki, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych sygnałów i natychmiast udać się do lekarza.

Czujność rodziców powinny wzbudzić takie objawy jak uporczywe bóle głowy, wymioty nie mające przyczyn w problemach żołądkowych, a zwłaszcza to, że kark dziecka staje się momentalnie sztywny, przez co niemożliwe jest wykonywanie całego zakresu ruchu głową.

Ze względu na to, że zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może być wywoływane przez różne wirusy i bakterie, a także przez grzyby oraz być konsekwencją na przykład raka, ciężko jest podać jeden i najlepszy sposób ochrony przed nim. Niemniej jednak, istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko pneumokokom i meningokokom, które są czynnikami mogącymi powodować tę ciężką chorobę.

kup w aptece Daraprim 25 i ciesz się zdrowiem od dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *