Dziecięce choroby zakaźne

Wiele niebezpiecznych chorób wieku rozwojowego przenosi się drogą kropelkową i poprzez ślinę. Sprawia to, że dzieci przebywające ze sobą dużo czasu (rodzeństwo, ale też i grupy przedszkolne) często przechodzą choroby w tym samym czasie. W przypadku przedszkolaków może dochodzić do epidemii, w skutek których mogą zostać zamknięte całe przedszkola.

Rodzice dzieci o słabej odporności powinni uważać na to, by separować swoje pociechy od ognisk choroby, zwłaszcza, jeśli maluch niedawno przechodził jakąkolwiek infekcję. Choroby wieku rozwojowego mają to do siebie, że choć mogą mieć bardzo ostry przebieg, to młody organizm radzi sobie z nimi lepiej, niż organizm osoby dorosłej. Nie należy jednak nigdy lekceważyć objawów i jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.

Nie zapominajmy, że za późno wykryta choroba może doprowadzić do poważnych powikłań i znacznie wydłużyć czas rekonwalescencji. Ponieważ silny organizm łatwiej radzi sobie ze zwalczaniem infekcji, zadbajmy, by dzieci otrzymywały niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę witamin i minerałów – w postaci owoców, warzyw lub gotowych suplementów diety. Spędzajmy z dziećmi dużo czasu na świeżym powietrzu, również podczas pochmurnych dni – pozwoli to znacznie wzmocnić układ immunologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *